kvašené nápoje doma udělané

Kvašené nápoje, které nejen osvěží

Kvašené neboli fermentované potraviny jsou tradiční složkou našich jídelníčků. Vždyť kdo by neznal kysané zelí, které se ještě v mnoha domácnostech každý podzim připravuje. Také kimchi a pickles už nejsou jen cizokrajná slova. Mnoho z nás si pod ním představí nějakou kvašenou zeleninu.

Ale kvašené nápoje, to je stále ještě pro mnoho velká neznámá.

Přitom zvlášť teď, když teploty stoupají a sluníčko láká k posezení venku, se může stát osvěžující nápoj, který má navíc příznivé probiotické účinky, velmi vítaným zpestřením pitného režimu.

Mezi kterými kvašenými nápoji si můžeš vybrat?

MLÉČNÝ KEFÍR

  • Na jeho výrobu potřebuješ mléko a kefírová zrna. Kefírová zrna můžeš od někoho dostat – snadno se množí, nebo je lze i zakoupit ve specializovaných obchodech. Jsou to takové malé hrudky želatinové konzistence. Ve skutečnosti jsou to symbiotické kolonie plné kvasinek, laktobacilů a dalších mikroorganismů, díky kterým mléko příjemně během 24 hodin zkvasí do lehce kyselého kefíru.
  • Ohledně mléka – mám zkušenost, že čím tučnější, tím lepší kefír. Mnoho lidí experimentuje s různými rostlinnými mléky – prý kokosové je úplně v pohodě, ale tradičně se tato zrna přidávají do živočišného mléka. Také díky fermentaci obsahuje výsledný nápoj méně laktózy a je celkově lépe stravitelný.
  • Je vhodný ke každodennímu pití. Po přidání ovoce (zvlášť bobulovitého) a rozmixování získáš kvašený nápoj, který je obohacen o další vitamíny, minerály a antioxidanty a přitom se o něj doma poperete.
  • Pokud kefírovou-ovocnou směs naliješ do tvořítek na nanuky, vytvoříš dobrotu, která v pohodě nahradí zdravou svačinku. Navíc si uchová veškeré příznivé účinky, protože mráz probiotikům neškodí.

VODNÍ KEFÍR

  • Na tento nápoj je opět potřeba zrna tentokráte tzv. TIBI KRYSTALY. Ty potřebují ke svému růstu vodu s dostatkem minerálů + přidat cukr.
  • Zraje asi 48 hodin, ale i po 24 hodinách v teple uvidíš, že bude bublat a tím pádem se laktobacily a kvasinky zdárně množí.
  • Zrna můžeš zalít z poloviny nějakým ovocným moštem – dodá cukr i minerály, a dolít vodou. S jablečným mi to funguje ideálně 1:1, abych získala pro nás optimálně sladkou pěnivou limonádu.
  • Přidat můžeš i nějaké ovoce – sušené i čerstvé. Jen je potřeba, aby mělo pevnou konzistenci. Například maliny se mi v nápoji rozmělnily a zrníčka z nich se mi smíchala s krystalky… Jako vybírat to fakt nechceš. 🙂
  • Ale takový šípek, dřínky nebo kousky jablek se mi osvědčily dobře. Krásně kefír obarvily a dochutily.
  • Případně můžeš využít tzv. DRUHOTNÉ KVAŠENÍ. Po 24 hodinách sliješ kefír, a do kefíru teď už bez zrn můžeš přidat jakékoliv ovoce a necháš to dalších 24 hodin fermentovat. Jen pozor při otvírání lahve – může se to chovat jako burčák a někdy intenzivně pěnit.

KOMBUCHA

  • Nápoj, k jehož přípravě potřebuješ kombuchovou násadusladký černý/bílý/zelený čaj. Pravý čaj nelze nahradit ničím (maximálně krátkodobě) protože kombucha k růstu potřebuje právě tein, který obsahuje právě ten pravý čaj.
  • Kombuchová násada vypadá jako želatinová placka – světlá nebo díky čaji zabarvená do hněda. Placku tvoří pro nás nestravitelná celulóza a ta je osídlená bakteriemi, kvasinkami a laktobacily.
  • U kombuchy bez důkladného laboratorního vyšetření nevíte, které kmeny a druhy právě ta tvoje obsahuje. Díky tomu se hodně diskutuje o jejím probiotickém přínosu. Řekla bych, že je to pro každého na zkoušku, jak mu dělá dobře.
  • Kombucha obsahuje trochu alkoholu, ale jelikož pro nás je dost sladká, ředíme si ji 1:4 vychlazenou vodou (někdy perlivou) a výsledný nápoj mohou tedy pít i děti.
  • Navíc pokud kombuchu necháš dlouho zrát (běžně zraje 7 – 10 dní), vznikne z nápoje kombuchový ocet. Ten ráda používám do salátů nebo při nakládání masa, které krásně zkřehne a dostane takovou šmakózní chuť.

DOMÁCÍ KVAŠENÁ LIMONÁDA

  • Ke zkvašení domácích limonád lze využít na ovoci přirozeně se vyskytující kvasinky. Proto je dobré používané ovoce příliš důkladně nedrhnout, ať tam nějaké zbydou.
  • Podpořit nástup kvašením můžeš také přidáním zbytku starší limonády, jablečného octa, zázvorového startéru nebo jiných přírodních surovin, na kterých se vyskytuje větší množství přírodních kvasinek.
  • Dále už potřebuješ jen vodu a nějaké sladidlo (cukr, med apod.). Protože kvasinky potřebují cukr na množení.
  • Do limonády si vyber ovoce, které máš zrovna po ruce. Kombinovat můžeš i s jedlými květy a bylinkami, pro zajímavější chuť i na podporu zdraví. Kombinací je neomezeně. Při výrobě kvašené limonády se dá krásně experimentovat s různými jedlostmi kolem tebe.

Přesný postup, jak si kvašenou limonádu vyrobit, vysvětluji a učím na webináři Kvašená domácí limonáda. Na webináři proberu i další přírodní startéry a jejich výhody. Navíc se podělím o osvědčené i netradiční kombinace + tipy na možné zabarvení výsledné limči. Přeci jen už víc než 5 let zkouším a testuji různé chutě a možnosti, takže sdělím i své chyby, abys ses jim mohla vyhnout.

Všechny výše uvedené fermentované nápoje se u nás doma popíjejí.

Díky tomu si celá rodina průběžně doplňuje různorodá probiotika. A jelikož moje děti snadněji vypijí ovocnou limonádu nebo si pochutnají na nanuku z kefíru, než aby zkonzumovaly pravidelné množství kvašené zeleniny, jsem i já spokojená.

Protože zdravá střevní mikroflóra ovlivňuje zdraví nejen tělesné, ale i duševní, jak ukazuje čím dál víc výzkumů z poslední doby.


Při studiu možností kvašených nápojů jsem uvítala, že se tomuto tématu věnuje mnoho knih (často už i do češtiny přeložených).

Například Síla přírodní fermentace od Sandora Katze, Divoké kvašené nápoje od Pascala Baudara či Zdravá střeva od Justina a Ericy Sonnenburgových.

Také mě velice inspirovala Zuzka Ouhrabková ze  Zkvašeno.cz, která se podílela na překladu knih od výše uvedeného Sandora Katze.

Neustále mě překvapuje, kolik nám zahrada může poskytnout hojnosti, když máme otevřené oči i mysl. Na své zahradě pěstuji ruku v ruce s přírodními zákony pestrou škálu zeleniny, ovoce i bylinek. Baví mě vše zpracovávat a hledat další možnosti využití pěstovaného i divokého! Mám radost, když mohu ostatním ukázat, jak si vytvořit vlastní jedlý ráj z toho, co je kolem k dispozici - snadno a elegantně!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů