Kvašené neboli fermentované potraviny jsou tradiční složkou našich jídelníčků. Vždyť kdo by neznal kysané zelí, které se ještě v mnoha domácnostech každý podzim připravuje. Také kimchi a pickles už nejsou jen cizokrajná slova. Mnoho z nás si pod ním představí nějakou kvašenou zeleninu.
Přitom zvlášť teď, když teploty stoupají a sluníčko láká k posezení venku, se může stát osvěžující nápoj, který má navíc příznivé probiotické účinky, velmi vítaným zpestřením pitného režimu.
Přesný postup, jak si kvašenou limonádu vyrobit, vysvětluji a učím na webináři Kvašená domácí limonáda. Na webináři proberu i další přírodní startéry a jejich výhody. Navíc se podělím o osvědčené i netradiční kombinace + tipy na možné zabarvení výsledné limči. Přeci jen už víc než 5 let zkouším a testuji různé chutě a možnosti, takže sdělím i své chyby, abys ses jim mohla vyhnout.
Všechny výše uvedené fermentované nápoje se u nás doma popíjejí.
Díky tomu si celá rodina průběžně doplňuje různorodá probiotika. A jelikož moje děti snadněji vypijí ovocnou limonádu nebo si pochutnají na nanuku z kefíru, než aby zkonzumovaly pravidelné množství kvašené zeleniny, jsem i já spokojená.
Protože zdravá střevní mikroflóra ovlivňuje zdraví nejen tělesné, ale i duševní, jak ukazuje čím dál víc výzkumů z poslední doby.
Při studiu možností kvašených nápojů jsem uvítala, že se tomuto tématu věnuje mnoho knih (často už i do češtiny přeložených).
Například Síla přírodní fermentace od Sandora Katze, Divoké kvašené nápoje od Pascala Baudara či Zdravá střeva od Justina a Ericy Sonnenburgových.
Také mě velice inspirovala Zuzka Ouhrabková ze Zkvašeno.cz, která se podílela na překladu knih od výše uvedeného Sandora Katze.