Nepasterizovaný jablečný ocet v sobě skrývá mnoho způsobů využití. V kuchyni, při úklidu, v péči o tělo, pro podporu zdraví, pomocník při kvašení a další. Jeho velkou předností je, že si ho každý může snadno vyrobit doma – i třeba ze zbytků. A lahvičky naplněné tímto zázrakem se snadno stanou úžasným dárkem – třeba k Vánocům.
Překvapivě potřebuješ jablka. Můžeš však použít padančata, přemrzlá nebo prostě jinak vzhledově nehezká. Díky tomu zpracuješ i to, co by jinak skončilo v lepším případě na kompostu.
Je lepší, pokud jablka nejsou nijak stříkaná během jejich pěstování. Protože jablka je lepší příliš nemýt, aby se nesmyly divoké kvasinky, které žijí právě na jejich povrchu. Takže raději použij malá nevzhledná jablka ze zanedbaného sadu nebo od méně frekventované silnice než ty naleštěná z obchodu.
K výrobě octa však stačí i pouhé slupky od jablek nebo jejich jadřince. Maximálně tak využiješ, co máš k dispozici.
Osobně si vyrábím ocet z padaných jablek na podzim. Ale v průběhu zimy pak mám na okně další sklenici na jeho výrobu, kam průběžně přidávám právě ty slupky z jablek, jejich jadřince, ohryzky a případně nedojedené kousky, které jsou okoralé – nikdo už je nechce jíst, ale jinak jim nic není.
Hotový ocet se nekazí. Případné zakalení nebo gelová blanka na povrchu je tzv. octová matka – můžeš ji použít jako startér/aktivátor dalšího kvašení.
Vadí ti jeho typické octové aroma?
I s tím jde pracovat. Stačí, když do octa naložíš slupky od citrusů, borovicové jehličí nebo třeba levanduli. Získáš tak voňavý a přírodní prostředek, který je připraven k použití.
Kromě kyseliny octové, která může za typickou kyselou chuť, obsahuje jablečný ocet vitamíny (hlavně A, C a vitamíny skupiny B), minerální látky (draslík, železo, fosfor a vápník), enzymy, aminokyseliny a antioxidanty. A právě tyto složky mohou příznivě působit na naše zdraví, pokud jej vnitřně konzumujeme. Pozor, vždy je potřeba ho ředit v poměru 1 lžička – 2 lžíce na sklenici vody.
Můžeš ho darovat i jako dárek – nejlepší je, když na sklenici rovnou napíšeš určité využití, které se obdarované osobě bude hodit.
Mám ráda, když můžu inspirovat lidi v tom, co všechno doma zvládnou vyrobit nebo vypěstovat.
Třeba takové klíčky a zelené výhonky jsou naší zimní zahradou za oknem a také bohatým zdrojem živin, díky kterým zvládáme zimu silní a zdraví. A ta různorodost chutí – každý si u nás našel svoji oblíbenou chuť a recept, kde je používáme.
Chceš prozkoumat možnosti a bohaté chutě klíčků a zelených výhonků?
Přidej se do mojí výzvy NAKLIČ SVÉ ZDRAVÍ.
Krom svých úspěšných i neúspěšných zkušeností jsem při psaní článku čerpala z:
Díky za takovou spoustu informací.
Zrovna jsem uvažovala že ho půjdu koupit. Tak ne. Vyrobím si ho.
Akorát – jak poznám, dá se poznat, že jsem něco pokazila, případně jak se pozná kdyby se zkazil (mám teď na mysli při skladování)?
Když je hotový, tak díky své kyselosti se téměř nekazí. Největší nebezpečí je, pokud se nemíchá pravidelně, když alkoholově kvasí, to potom může chytit plíseň. Když probíhá octové kvašení, je důležité, aby bylo cítit příjemné octové aroma – ale já už jsem možná divná, protože znám pár lidí, kterým octové aroma určitě nepřijde příjemné. 🙂