Bylo, nebylo…
V jedné malé vesničce jsem objevila neuvěřitelnou zahradu. Majitelé zde s citem vytvořili nádherný prostor pro život a relaxaci. Při veškerém svém konání respektují okolní přírodu. Z každého koutku zahrady je cítit lásku a úctu ke všemu živému.
Tuto zahradu jsem navštívila díky svému plánu inspirovat sebe i vás přírodními zahradami.
Ono je totiž hezké číst o tom, že se má dělat to a ono, ale je fajn si také ukázat, že to někde doopravdy funguje a vypadá to skvěle!
Když chcete navštívit přírodní zahrady, můžete se nechat navést MAPOU PŘÍRODNÍCH ZAHRAD. Tuto mapu provozuje ekologický institut Veronica, který také uděluje plaketu UKÁZKOVÁ PŘÍRODNÍ ZAHRADA a zakresluje nové přírodní zahrady do této mapy.
Více informací o přírodních zahradách a o pravidlech pro získání plakety ZDE.
První jsem navštívila již zmíněnou zahradu manželů Zdeny a Jiřího Gebrových v Plavsku nedaleko Jindřichova Hradce. Zahrada působí nenásilně a přirozeně. Estetický dojem zahrady dokreslují dekorace z přírodních materiálů, které jsou dílem a vášní paní domu.
Manželé použili ve své venkovsky laděné zahradě původní rostliny, keře i stromy.
S otevřenou náručí poskytují domov volně žijícím živočichům, kteří se jim odvděčují vyrovnaným ekosystémem, kde vše funguje jakoby bez pomoci majitelů.
Jejich zahrada není příliš velká – skládá se z předzahrádky, dvora a malebného zátiší částečně schovaného pod starou vrbou u rybníka. Ale při jejím procházení pocit malosti nemáte.
Vlastně se zde krásně ukazuje, že velikost vůbec není o prostoru.
Dvůr skýtá příjemný stín a záplava zeleně sem tam narušená drobnými kvítky představuje balzám na duši.
Na zemi jsme ještě viděli drobky z rohlíku. Hrdličky, které se k radosti majitelů uhnízdily na smrku rostoucím přímo na dvoře, je ještě nestihly vyzobat. Ostatní ptáčci zase ochotně zabydleli budky, které majitel rozmístil na všechna možná místa.
Úžasný je prostor u rybníka. Příjemné zákoutí s místem na ohýnek a s výhledem na obnovený rybník plný kvetoucích blatouchů se jen tak nevidí.
Rostliny zde velice bujně rostou a mezi nimi vedou úzké cestičky z kamenů.
Celá kompozice způsobuje, že zahrada působí opravdu mnohem větším
a tajuplnějším dojmem.
V této zahradě je v každém období na co koukat.
Tato zahrada je výborným příkladem pro ty, kteří hledají možnosti, jak pracovat s malou zahradou. Je to zahrada spíše okrasná než zeleninová. Ukazuje, že zahrada na ozdobu nemusí znamenat vždy pečlivě osázané záhonky, kde má každá rostlinka své předem určené místo. Jde to i nenásilně a ta přirozenost je mile osvěžující. Je zde vidět v praxi respekt už k rostoucímu. Smrk na dvoře nepokáceli, jen nechali zkrátit, aby neohrožoval okolní stavby.
„Zahrada je pro mě teď jen radost, žádná práce!“
Říkal s oblibou při našem milém povídání Jiří Gebr. Bylo poznat, že o zahradě a o svém respektujícím smýšlení mluví rád.
Kdybyste chtěli jejich zahradu poznat, určitě Vás rádi přivítají. A lidi, kteří milují svoji velikou vrbu u rybníka a těší se na vůni nedaleké lípy, stojí za to poznat stejně jako jejich zahradu.
ZAHRADA STEJNĚ JAKO JINÉ VĚCI, KTERÉ DĚLÁTE
S CHUTÍ, VÁM TO VRACÍ I S ÚROKY!
Láká vás mít přírodní a jedlou zahradu, ale nevíte jak na to?
Jak si vše naplánovat, co kdy sbírat i co z toho uvařit vás naučím on-line v klubu Jedlá zahrada snadno a elegantně.
Nebo pokud byste mě rádi viděli naživo, navštivte živý workshop, jak na jedlou a přírodní zahradu přímo u mě v jižních Čechách – první je už tuto sobotu od 14.00.
Více informací získáte na následujícím odkazu:
Krásný den a ať se daří!
Petra