GENGEL není cizí slovo ani jazykolam

Gengel je výborný zdroj semínek tradičních odrůd, který se za malý poplatek podělí o svoje bohatství. A nejen to, poskytne nám možnost se podílet na zachování pestrosti našich zahrad a našeho okolí. A dobrý pocit je to, co každý hledá! 🙂

Co to tedy vlastně Gengel je?

Primárně je Gengel označení původní krajové odrůdy ječmene. Zároveň Gengel o. p. s. je obecně prospěšná, nezisková a nevládní organizace, která podporuje rozmanitost přírody díky množení a pěstování starých a zapomenutých užitkových rostlin. Spolupracuje s dalšími dobrovolnými pěstiteli a nabízejí tyto odrůdy veřejnosti.

Zároveň učí, jak si uchovat semínka, nejen pro ně, ale hlavně pro sebe. Jednou z podmínek jejich prodeje semínek je totiž opětovné navrácení přebytků z naší úrody. Tato podmínka donutí i ty, kteří dosud vlastní semenaření odkládali, k tomu, aby si nějaká semínka uchovali.

Protože když už sbíráte pro Gengel, tak už si logicky seberete i pro sebe a možná podarujetete i někoho z okolí.

Nosnou ideou je uchování odrůd u většího počtu lidí, aby se tak přirozeně udržovalo bohatství starých a krajových odrůd. Snahou je také, aby si lidé odrůdy vzájemně vyměňovali – tedy nejen získávat semena pro sebe, ale zároveň nabídnout své přebytky jiným. V ideálním případě by to mělo být tak, že nabízející zároveň získává nové zajímavé rostliny a naopak (www.gengel.cz).

Moje objednávka

Činnost této organizace sleduji již dlouho, ale až letos jsem se rozhodla pro objednání semínek. Raději jsem se snažila držet při objednávce při zemi, jelikož zde existuje již zmíněný závazek, že musíte přebytky semen, které jste si objednaly, na podzim zase poslat poštou zpátky.

Při pěstování se proto musí dbát na to, aby se zachovala čistota odrůdy. Cizosprašné odrůdy je potřeba umístit minimálně 150 m od jiných, aby se jejich znaky nějak nepomíchaly a neovlivnily. Mezi cizosprašné patří např. mák, cukety, dýně, okurky, špenát, lebeda zahradní, košťáloviny, mrkev a další. Na běžné zahradě byste tak měly mít od daného typu pouze jednu odrůdu.

Takže jsem nakonec neodolala a objednala:

  • bílý mák (Chci vyzkoušet jeho chuť, která má připomínat oříšky.)
  • dýni Hokaido (Jedna z těch, která se nemusí loupat 🙂 a já si každý rok slibuji, že až bude víc místa, budu ji pěstovat také.),
  • lebedě zahradní (rostlý plevel),
  • ačokči (nazývanou také paprikookurka).

    Semínka přišla úhledně zabalená a popsaná v papírových pytlíčkách.

Plánovala jsem si od nich pořídit i rajčata a papriky, ale jelikož jsem zhýčkaná komerčními e-shopy a také jsem špatně pochopila jejich podmínky dodání, nedošlo mi, že při špatném naplánování může zásilka přijít až za měsíc od kliknutí na objednat.

Pro úplnost nakonec

Za všechny tyto vlastnosti vděčí popenec hlavně velkému obsahu tříslovin, silic, hořčin, draselných solí a dalším složkám. Konzumace čerstvé rostliny navíc obohatí naše těla o provitamin Avitamin C.

A jelikož já jsem objednání odkládala a chlácholila se, že na předpěstování mám ještě dost času, musela jsem nakonec objednávku změnit. Rajčata a papriky ze semínka vyseté až od dubna by neměly moc velkou šanci na uspokojivou úrodu. 🙂

Musím však říct, že v Gengelu byli ochotní a i přes mé zmatky nebyl problém se změnou objednávky a požadovaná semínka přišla v pořádku.

Samotné objednání je velmi jednoduché. Ze seznamu uvedeného na stránkách Gengelu si vyberete aktuálně dostupná semínka. U každé rostliny je zároveň návod na jejich pěstování a uvedený vhodný způsob sběru semen.

Tak jsem zvědavá, jak se jim bude dařit a jestli se mi podaří vrátit semínka zpět ke sdílení.

Držte mi palce! 🙂

Semenaření

Já sama semínka sbírám. Například bazalku už si několikátý rok udržuji jen díky vlastnímu sběru, o čemž se můžete dočíst v mém návodu zdarma na její pěstování ZDE.

Občas jsem si však nebyla jistá, jak na to u jiných rostlin. Objednala jsem si proto zároveň se semínky nabízenou publikaci od Petra Dostálka a kolektivu PĚSTUJEME SI VLASTNÍ SEMÍNKA.

Zde jsou přehledně a jasně vysvětleny základy pěstování a následný sběr semen u většiny rostlin, které na zahradě a polích pěstujeme. Publikace je příjemnou a přehlednou příručkou, kterou je dobré mít po ruce, aby si člověk ověřil cizosprašnost rostlin a dostal tipy na nejlepší způsob sběru jednotlivých semen.

Sběr Sběr semínek vydá na samostatný článek, ale uvedu alespoň základní zásady sběru:

  1. pro semenaření vybrat zdravou a silnou rostlinu,
  2. sbírat zralá a suchá semena,
  3. semena vhodně uchovat, aby nedošlo k jejich znehodnocení,
  4. zajistit čistotu odrůdy,
  5. správně pojmenovat pěstované, pokud název a původ známe.

Semínka tedy mám, co jsem mohla, to jsem vysela a čekám na teplejší počasí, abych použila i druhy patřící přímo na záhon. Jsem příjemně zvědavá. Na jaře jsem vždy v takovém napínavém očekávání budoucího růstu rostlinek.

Porostou? Bude se jim dařit?

Miluji ten proces, kdy z malého semínka vzniká rostlinka, která, když se vše povede, nám poskytne něco moc dobrého. Minimálně někdo si pochutná určitě. Slimáci, ptáčci a další milí i nemilí hosté na zahradě by mohli vyprávět! 🙂

Neustále mě překvapuje, kolik nám zahrada může poskytnout hojnosti, když máme otevřené oči i mysl. Na své zahradě pěstuji ruku v ruce s přírodními zákony pestrou škálu zeleniny, ovoce i bylinek. Baví mě vše zpracovávat a hledat další možnosti využití pěstovaného i divokého! Mám radost, když mohu ostatním ukázat, jak si vytvořit vlastní jedlý ráj z toho, co je kolem k dispozici - snadno a elegantně!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů