V poslední době je v módě zpracovávat divoké bylinky a různé plevele. A bylo už na čase. Je totiž velmi jednoduché jít a sebrat z trávníku bylinky, které tam bez vašeho přičinění a námahy vyrostly. Jedinou podmínkou je mít někde ve své blízkosti obyčejný trávník nebo louku.
Na anglickém pažitu se totiž hledá cokoliv jiného než tráva velice obtížně.
Doma se mi smějí, že zase dělám něco špatně – opačně. Hýčkám si totiž a přesazuji plané rostliny (pro někoho plevele) do zahrady a do trávníku, místo abych se jich zbavovala. Naštěstí se v tomto případě nemusím tolik snažit. Jelikož máme dům postavený na bývalé pastvině, není u nás o pestrý trávník nouze.
A když mi něco chybí nebo bych chtěla, aby se některé rostliny vyskytovaly ve větší míře, snažím se je doplňovat.
Což je vlastně základ zahradničení – vysadit si to, co potřebujeme a chceme! Jen nechodím nakupovat do obchodu ale do okolní přírody. Z okolních zahrad a luk si vyrýpnu, co mi přijde potřebné.
Držím se zásady, že si k sobě do zahrady přesazuji pouze rostliny běžně rozšířené a nikdy z místa, kde se vyskytují, nevezmu všechny – pouze pár kusů.
Jedna z výhod těchto rostlin je jejich odolnost a snadné množení.
Jednou z mých nejoblíbenějších jarních bylinek je popenec. Lidově se nazýval kondelík, ale toto jméno už většině z nás asi moc známé nepřipadá. Tato rostlina je perfektní svou všestranností.
U nás se nejčastěji vyskytuje popenec obecný. Má parádní jméno a krásné modro-fialové květy.
Jednou z jeho největších výhod je jeho časnost. Na zahradě ho nacházím mezi prvními jarními rostlinkami a také jeho největší síla je asi do května.
JÁ SI HO CENÍM PRO JEHO KOŘENĚNOU VŮNI! Je první rostlinou, co mi plave čerstvá v jarní polévce. Dá výbornou chuť karbanátkům, nádivkám a pomazánkám. Velkou parádu nadělá i pokrájený do vaječné omelety.
Občas s ním posypu i vařené brambory nebo ho přidám do salátu pro oživení chuti.
Používám ho všude tam, kde bych použila petržel nebo pažitku.
Na zimu se dá uchovat pokrájený a naložený se solí v oleji. Lžička této dobroty udělá v zimě s polévkou hotové divy.
V neposlední řadě je popenec významný i jako léčivá rostlina. Užitečná je hlavně na jaře k očistě organismu a k podpoře trávení.
Popenec také rozpouští hleny, napomáhá léčit záněty horních cest dýchacích a klidní kašel. Proto je významnou složkou čaje proti dráždivému kašli:
Dvě lžíce této směsi se zalijí ½ l vroucí vody a nechá se 20 minut zakryté louhovat. Čaj by se popíjí po douškách celý den.
Je možné ho přisladit medem. Aby nám med přinesl krom sladké chuti i nějaké prospěšné látky, je důležité ho přidávat až do vlažného čaje!
Podívejte se venku kolem sebe a jsem zvědavá, zda tuto nenáročnou rostlinku najdete a jestlli si ji zamilujete tak jako já.
Za všechny tyto vlastnosti vděčí popenec hlavně velkému obsahu tříslovin, silic, hořčin, draselných solí a dalším složkám. Konzumace čerstvé rostliny navíc obohatí naše těla o provitamin A a vitamin C.
Pokud vás seznámení s touto bylinkou zaujalo, můžete se o dalších dozvědět v klubu JEDLÁ ZAHRADA SNADNO A ELEGANTNĚ, kde se dozvíte víc o tom, jak si vytvořit vlastní jedlou zahradu.
V klubu najdete:
Více informací o klubu najdete ZDE.