Zahrada po povodních a co pak s ní?

Zahrada po povodních – A CO TEĎ?

Možná právě teď řešíš problém se zatopenou nebo zaplavenou zahradou. Škody nejsou způsobené jen tím, co je vidět či co se případně poničilo.

Problémem se stává voda, která je často znečištěna jak různými chemikáliemi tak bakteriálně.


Lépe jsou na tom ti, kdo mají nebo měli zahradu zaplavenou díky dešti a lokálně. Voda pokud nebyla znečištěna únikem čističky či jiných splašek bude pravděpodobně v pořádku. To platí i o nesklizené úrodě a půdě na záhonech.

Naopak voda, bahno a kaly, které do zahrady přitekly z rozvodněných potoků a řek, rozhodně bez závady nejsou. Obsahují splašky z kanalizace, různé chemikálie, těžké kovy a nebezpečné bakterie, které voda jednoduše spláchla sebou. A díky tomu znečištily půdu i všechnu úrodu.

Bohužel v tomto případě nejde konzumovat žádnou zeleninu či ovoce, která na takto zatopených záhonech rostla nebo stále ještě roste. Podobné doporučení najdeš i zde.

Co tedy se zbytkem zahrady, až voda opadne a bude uklizeno to nejhorší, co se na zahradu naplavilo?

1. STROMY A KEŘE

Dobře zakořeněné stromy a keře zvládnou dočasné zamokření nejlépe.

Jakmile v jejich okolí vyschne půda, je vhodné ji nakypřit, aby se nevytvořil škraloup a k jejich kořenům se dostal vzduch.

Pokud bude k dispozici kompost, může se ke kořenům přihodit. Stromy a keře dostanou vzpruhu, která jim pomůže překonat zažitý stres a doplní se tak i živiny do půdy, které voda pravděpodobně vyplavila.

TRÁVNÍK

Pokud na trávníku není více než 5 cm bahna měl by obnovu zvládnout sám. Stačí bahno po uschnutí železnými hráběmi rozrušit a trávník sám obrazí.

Když to nepomůže, je potřeba dosít na celý nebo na části trávníku travní semeno.

ZÁHONY

V případě, že jsou záhony pod vodou, plodiny na nich pěstované se musí bohužel vyhodit. Z drtivé většiny jsou znečištěny jak různými chemikáliemi, tak i bakteriálně. Ne bez důvodu se doporučuje používat při odklízení bahna a naplavené suti gumové rukavice, protože ani přímý dotyk s tím vším nemusí být bezpečný.

U půdy ze zeleninových či ovocných záhonů si lze nechat udělat rozbor na míru znečištění. Odborníci to doporučují zejména pokud se nad daným pozemkem proti proudu řeky nachází průmyslové areály, skládky, továrny a podobná zařízení, kde je pravděpodobný únik nebezpečných látek do vody.

V běžném prostředí by znečištění půdy neměl být příští rok při pěstování problém – hlavně díky velkému naředění škodlivých látek.

Příroda si s tím poradí sama. Po vyschnutí půdy pomáhá s čištěním slunce, které půdu svými ultrafialovými paprsky dezinfikuje. Časem se tedy bakteriální kontaminace snižuje.

Vhodné je v půdě podpořit půdní život – žížaly, svinky a další viditelné i méně viditelné breberky, které dokážou z půdy odstraňovat i těžké kovy.

Půdní život podpoříš přidáním kompostu, zeleným hnojením, zarytím hnoje či mulčováním.

Nicméně i tak je potřeba vyschlou půdu prokypřit – rycími vidlemi nebo celkovým zarytím případných nánosů.

Vhodné je na záhony vysít zelené hnojení, které půdu zakryje, vyživí a zároveň bude bránit růstu různých plevelům. Plošné vysetí zeleného hnojení je také časově velmi jednoduchou záležitostí.

SKLENÍKY A FOLIOVNÍKY

U těchto staveb může nastat problém pokud je spodek vybetonovaný. V tom případě je nutné vodu vyčerpat. O půdu je pak potřeba se postarat jako u jiných zeleninových záhonů (viz výše).

S čím počítat v další zahradní sezóně?

  • Pravděpodobně se na zahradě bude vyskytovat více plevelů, které se společně s nánosy bahna na záhony dostaly.
  • Ideální bude dodat zemi i živiny, protože voda velkou část živin ze záhonů může vyplavit. Vhodný je dodat půdě kompost, který ale může být teď problém sehnat. I proto se zelené hnojení jeví jako ideální způsob, jak záhony ošetřit.
  • Dobré je také na zahradě nově vytvořit úkryty pro drobná zvířátka a hmyz. Kopičky listí a dříví, hromada kamení a zamulčované záhony pomohou obnovit pestrost života na zahradě. Mnoho z těchto živočichů buď domov ztratila, nebo dokonce při povodni zahynula a je potřeba vytvořit vhodné podmínky pro nově příchozí.
    Doplň také krmítka pro ptáčky – přilákáš je a oni ti na oplátku pomohou pochytat např. komáry, kterým se ve vlhkých půdách náramně daří.

Všem vodou postiženým zahradnicím a zahradníkům přeji hodně sil a optimismu!


Máš nějaký další tip, na co se nesmí zapomenout?

Nebo nápad, jak bys právě ty mohl/a pomoci nebo co bys naopak potřeboval/a?

Napiš ho do komentáře.

Výzvu na nabídku a poptávku pomoci: Zahradníci zahradníkům, jsem zveřejnila i na své facebookové stránce tady >>>


V tomto článku jsem snažila shrnout rady ohledně zahrady, které jsem dohledala z různých zdrojů.

REJŠEK, Klement; VÁCHA, Radim: Nauka o půdě, Olomouc 2018

ŠIMEK, Miloslav a kol.: Živá zdravá půda, Praha 2023

https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/co-se-zahradou-a-plodinami-z-ni-po-povodnich#google_vignette

https://brno.rozhlas.cz/brnensti-vedci-testuji-miru-znecisteni-pudy-kterou-zaplavila-velka-voda-6467031

https://www.ceskazahradka.cz/stinky-svinky-zajimava-fakta/

Neustále mě překvapuje, kolik nám zahrada může poskytnout hojnosti, když máme otevřené oči i mysl. Na své zahradě pěstuji ruku v ruce s přírodními zákony pestrou škálu zeleniny, ovoce i bylinek. Baví mě vše zpracovávat a hledat další možnosti využití pěstovaného i divokého! Mám radost, když mohu ostatním ukázat, jak si vytvořit vlastní jedlý ráj z toho, co je kolem k dispozici - snadno a elegantně!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů