Semínka z různých zdrojů

5 tipů, kde sehnat semínka pro vlastní úrodu

Dnešní doba je bohatá nejen na příležitosti, ale i na možnosti, jak si obstarat semínka rostlin. Pro lepší orientaci v nabídce jsem pro vás sepsala své osvědčené tipy, kde všude můžete získat semínka pro vysetí na vlastní zahradě. A proč je chtít shánět? Osivo je totiž prvním krokem k zelenině z vlastní zahrádky. 

V půli ledna už člověk překonal sváteční režim (klidový nebo naopak dost hektický), zpracoval novoroční předsevzetí a začíná opět normálně fungovat. Na pracování venku na zahradě je ještě dost času. Teď nastala ideální doba naplánovat si, co byste na zahradě letos chtěli najít a na čem si pochutnat. A mezi první reálné kroky patří sehnat si potřebná semínka.

Jestli uvítáte pomoc zjistit, jaká semínka vlastně potřebujete, můžete si nechat poslat můj návod: Jak ve 3 krocích zjistit, jakou zeleninu chci mít na zahradě.

1. Koupit osivo

Není nic jednoduššího, než zajít do nějakého obchodu vybrat a zaplatit je. Často to nemusí být ani specializovaná prodejna, stačí nejbližší supermarket, a můžete si vybrat ze základních druhů, co chcete.

Na většině pytlíčků se semínky je na zadní straně i časový harmonogram, kdy je vyset, přesadit a jaké mají základní nároky na místo růstu. Zkušenější pěstitelé již mají vytipované firmy, které jim vyhovují.

Vybírám si pouze semena NEHYBRIDNÍ, tedy ty co nejsou označena F1, F2 atd. Jsou to semena, která neztratila svou schopnost se rozmnožovat a můžete je sbírat pro další výsev.

Zároveň si můžete postupně vyšlechtit danou odrůdu tak, aby vyhovovala na míru vašim pěstitelským podmínká.
Hybridní osivo je sice odolnější vůči chorobám, ale tomu lze předejít tak, že vyberete nehybridní odrůdu vhodnou pro vaše podmínky.

Jako odměnu dostanete zeleninu často chutnější a bohatší svým obsahem výživových látek. Jednotlivé plody také nebudou tak uniformní velikostí, tvarem a hlavně dobou sklizně, což vám umožní různorodou úrodu během delší doby.

  • Velké osivářské společnosti u nás jsou Moravo Seed, PRO SEEDS nebo Semo. Zabývají se šlechtěním, produkcí i prodejem a nabízejí bohatý sortiment různého osiva zeleniny, bylinek a květin. Je to taková česká klasika.
    Semo má v sortimentu také sáčky XL. Jestliže budete potřebovat osít větší plochu, tato balení vyjdou podstatně ekonomičtěji.

    Nakupuji od Semo XXL hrášek. Máme ho velkou spotřebu, protože chutná nejen nám, ale krmíme s ním i zvířátka z okolí :).

Jestliže máte nějaké specifické požadavky, je dobré navštívit specializovanou zahradnickou prodejnu nebo se rozhlédnout na internetu.

  • Velký výběr má slovenský obchod www.bio-eko-logic.sk. Od nich dostanete semínka balená netypicky v jednotlivých plastových sáčcích, jako při výměnách mezi lidmi, a pouze s názvem rostliny. Základní charakteristiku dané odrůdy pak najdete na jejich stránkách.
  • Já osobně miluji obchod permaseminka.cz Marka Kvapila. Tento zahradník a lektor permakulturních zahrad je mi blízký svým přístupem k zahradě, životu a společnosti. Je pěstitelem všech svých nabízených semínek a pečlivě vybírá ty nejlepší.
    Chce hlavně, aby se dané rostliny daly pěstovat na běžných zahrádkách bez nutnosti použít chemii.  Proto hledá původní nehybridní odrůdy z našeho prostředí i ze zahraničí. Na každém pytlíčku dobře vysvětlí postup, jak si pro příští sezónu můžete semínka sebrat a uschovat.
    Někomu může připadat jeho nabídka dražší. Když se však vezme v potaz fakt, že si můžete semínka uschovat pro příští sklizeň, tak v ideálním případě je kupujete pouze jednou. A ta různorodost!

    Objednávám si každoročně několik druhů, kterým nemohu odolat. Každý rok přibyde totiž prostor, kde mohu něco dalšího zkusit pěstovat a zároveň v jejich nabídce neustále přibývají nová semínka.
    Dobrou zkušenost mám s okurkou Gerganou, která je snad jedinou hadovkou bez problémů pěstovatelnou u nás i bez skleníku nebo jiné ochrany. A směs měsíčků Flashback mix mi díky samovýsevům krášlí celou zahradu od jara do podzimu.

  • Semínka nemusíte nakoupit vždy od zahradnických společností. Podívejte se, zda se ve vašem okolí nenachází prodejna osiva pro zemědělce.

    Koupila jsem si takto svazenku pro zelené hnojení. Odvezla jsem si odtud i slunečnici, proso, len, pohanku a lupinu pro osetí pruhu země kolem zahrádky, který je větrnou a pohledovou bariérou a zároveň zdrojem jídla pro různé ptáky.

  • Dobré je podívat se i v obchodech s jídlem po čerstvých luštěninách, které můžete použít jako osivo. Ty pak můžete použít nejen na vaření, ale i jako osivo. A vyjde to několikanásobně levněji, než kdybyste si pořizovali komerční balíček s několika semeny za mnohonásobně vyšší cenu po přepočtu na váhu.

    Osvědčil se mně obchod Farmářský koutek, kde nakupuji z aktuální sklizně luštěniny a mák.

2. Výměna semínek

Na internetu a hlavně na Facebooku existuje několik skupin, které se specializují na výměnu semínek mezi jednotlivými členy skupiny. Funguje to na principu výměny nebo formou drobné úplaty, kdy od lidí nakoupíte, co nabízí a vy potřebujete.

Například skupina Semena a semenaření, NĚCO DO ZAHRÁDKY-rostliny, semínka-výměna,prodej, Semínka- výměna přebytků semínek a rostlin zdarma nebo v mojí skupině Jedlá a přírodní zahrada, kde můžete se svými problémy a zkušenostmi sdílet také svoje přebytky nebo touhy po některých rostlinách.

NEZAPOMEŇTE SE ZEPTAT LIDÍ VE VAŠEM OKOLÍ, zda nějaká přebytečná semínka nemají. Moje babička a teta jsou v tomhle nepřekonatelné a často mě zásobují i semínky, o nichž jsem dosud nevěděla, že mi chybí a že je potřebuji. Třeba vaše sousedka bude ten nový úžasný zdroj.

3. Semínkovny

Dobrým zdrojem lokálních semínek jsou i semínkovny, které se v poslední době množí jako houby po dešti. Když budete mít štěstí, najdete nějakou i ve svém okolí. Představují vlastně organizovanější formu výměny semínek mezi pěstitely.

Jsou to místa (často jen krabice nebo skříňka), kde zahradníci mohou mezi sebou bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. Osivo by mělo být nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin. Semínka jsou nabízena bezplatně v malých dávkách pouze pro osobní spotřebu. Po sklizni byste měli zase část semínek vrátit zpátky – je to spíš taková bezúplatná půjčovna.

Jejich přehled najdete na stránkách https://seminkovny.com. Iniciativa Semínkovna vznikla již v roce 2015 a od té doby se na našem území nachází přes 80 semínkoven.

Semínkovny na jaře pořádají i různé bazary a setkání pěstitelů. Můžete tu tak získat nejen osivo, ale spoustu cenných rad od zkušenějších zahradníků, často právě cíleně zaměřené na vaši oblast.

4. Vlastní sběr semínek

Konečně se dostáváme k poslednímu možnému způsobu, jak si obstarat semínka – vlastnoruční sběr. Důležitým předpokladem je sběr semínek v průběhu minulé sezóny a jejich uschování pro pozdější použití.

Sesbíraná semena pro příští pěstováníVlastní semenaření je jedním z principů soběstačnosti a permakultury.  Důležité je si uvědomit, že některé věci nemusíte každoročně kupovat znovu a znovu, ale že si je můžete většinou bez velkých problémů pořídit sami.

Z minulého roku mám uschováno několik fazolí, semínka bazalky, rajčat, paprik, okurek, dýní, cibule, pórku, mrkve, modrého yzopu, lna setého, svazenky, slunečnic, řepíku, včelníku, krásenek, měsíčku, aksamitníku a ještě mnoho dalších.

Kniha Pěstujeme si vlastní semínka

Výbornou pomůckou pro semenaření je kniha Pěstujeme si vlastní semínka, kde je vysvětleno jak a kdy sbírat semínka, jaké vzdálenosti mezi jednotlivými příbuznými rostlinami dodržet, aby byla zachována druhová čistota semene a mnoho dalších nezbytností pro úspěšný sběr vlastních semínek.

5. Gengel o. p. s.

Samostatnou kapitolou je společnost Gengel, o které jsem se zmiňovala v tomto článku. Můžete si od nich zakoupit rozmanité odrůdy. Měli byste však získat semínka z vaší úrody a poslat je zpět. 

Tato organizace tak v sobě kombinuje ideu zachování původní druhové rozmanitosti rostlin, snahu naučit lidi vlastnoruční sběr semínek a jejich následnou výměnu. Vše funguje za drobný peníz používaný na fungování celé téhle chvályhodné myšlenky.


Já na svojí zahradě kombinuji všechny možné zdroje a nestydím se za to. Často mi vedle sebe roste tradiční krajová odrůda a vedle ní mrkev z Lidlu a oběma se daří moc dobře. A o to přeci jde.
Takže ať se dostanete ke svým semínkům jakkoliv, přeji vám hodně radosti z dobrodružství, zda vám vše vzejde tak, jak si představujete a plánujete!

Neustále mě překvapuje, kolik nám zahrada může poskytnout hojnosti, když máme otevřené oči i mysl. Na své zahradě pěstuji ruku v ruce s přírodními zákony pestrou škálu zeleniny, ovoce i bylinek. Baví mě vše zpracovávat a hledat další možnosti využití pěstovaného i divokého! Mám radost, když mohu ostatním ukázat, jak si vytvořit vlastní jedlý ráj z toho, co je kolem k dispozici - snadno a elegantně!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů