Štětka se objevuje v přírodě volně. Najdeme ji v silnici u příkopů, na okrajích lesa, na hrázích rybníků, v blízkosti tůní nebo i na rumištích.
Má ráda vlhko, ale zároveň hodně slunce. Když se splní tyto podmínky, odmění se vzrůstem až 2 metry a bohatými květy od července do září.
Pozor je to dvouletka a první rok se objeví na zemi pouze růžice hladkých listů s pichlavými okraji. Až 2. rokem roste do výšky a kvete.
U nás se nejčastěji vyskytuje štětka planá (Dipsacus fullonum) nebo soukenická (Dipsacus sativus).
Na zahradě si ji můžeš vysít nebo budete mít štěstí, že si vaši zahradu vybere sama. Tak jako například u nás.
Jakmile začne kvést, dovede přinést do zahrady nejen krásu, ale pochutnají si na jejím nektaru různí hmyzáci – včely, čmeláci i motýli.
Jakmile zase dozrají její plody – světle hnědé nažky, představuje hostinu pro ptáky. Nejčastěji se na ní krmí hlavně stehlíci. Na jednu rostlinu se jich klidně slétne celé hejno a to je pak úžasný pohled.
Na zahradu nepřiláká jenom hmyz a ptáky, ale z jejích léčebných účinků můžeme profitovat i my. Sbírá a suší se její kořen v 1. roce růstu – tedy tehdy, kdy ještě nekvete. Ideálně na podzim, kdy se síla rostlin stahuje pod zem.
Takže, jak vidíš, zahradu štětka opravdu obohatí ve všech směrech. A byla by škoda, kdybychom si ji na nějakém místě opravdu nehýčkali.
Zajímá tě, co ještě doplnit do zahrady, aby byla nejen krásná, ale i jedlá?
Přidej se do klubu Jedlá zahrada snadno a elegantně, kde se věnuji principům přírodního zahradničení, sbíráním všeho jedlého kolem nás, bylinkaření a hlavně zpracování všech těch darů pro zdraví a skvělou chuť.
Navíc mám pro tebe férovou nabídku.
Vyzkoušej teď klub za jedinečnou cenu na 1. měsíc – bez závazků pokračovat s členstvím dál. Prostě v pohodě si vše osaháš a zjistíš, jak to v klubu funguje.
Zdroj informací o bylině: Jaroslava BEDNÁŘOVÁ: Herbář aneb od anděliky k žindavě, Praha 2015.