Babské ucho neboli šalvěj

Letošní rok je už druhým rokem, kdy si začínám tvořit vlastní zahradu.

Jelikož prostoru mám víc než dost, jediným mým omezením jsou mé síly a čas, který mohou na zahradě strávit. Naštěstí mé dvě cácorky jsou na zahradě moc spokojené. Když se smířím, že ne každá jejich pomoc mi bude po chuti, tak mě občas i překvapí, jak dobře se samy zabaví a kolik časoprostoru pro mě a zahradničení tím vznikne.

Letos je pro mě velkou nezbytností osázet loni vytvořenou bylinkovou skalku a další vzniklé plochy zatím bez jakéhokoliv porostu.

ŠALVĚJ JE JEDNIČKA

Jednou z lásek, která mě naprosto učarovala, je šalvěj. Tolik odrůd a ty barvy! Podle mých zkušeností, nebo co mám odkoukané z okolí, mi přijdou dostatečně odolné a schopné, aby mezi sebe nepustily příliš jiného plevele.

Pro úplnost nakonec

Za všechny tyto vlastnosti vděčí popenec hlavně velkému obsahu tříslovin, silic, hořčin, draselných solí a dalším složkám. Konzumace čerstvé rostliny navíc obohatí naše těla o provitamin Avitamin C.

Při poslední objednávce semen jsem se nechala zlákat a skoupila jsem všechny nabízené a modře kvetoucí odrůdy.

Mám totiž ráda záhony v tónech modré, bílé, fialové a růžové. Uklidňuje mě pohled na takto laděnou plochu a zároveň na mě pak zahrada působí i přes drobné nedokonalosti jako profesionálně založená. 🙂 Podle mých představ by měla být moje bylinková skalka převážně v modrých a bílých odstínech s občasnými doteky fialové a růžové.

Charakter vzrůstu šalvěje pěkně doplní a dodá vzdušnost bylinkovému záhonu, kde jinak budou převládat nižší půdokryvné rostliny.

Dnes mám vyseto a doufám, že po zmrzlých mi na záhoně přibyde:

 1. ŠALVĚJ TRANSYLVÁNSKÁ
  Vytrvalá odrůda, nazývaná také sedmihradská, dobře snáší suché půdy. Má krásné modré květy.
 2. ŠALVĚJ HAJNÍ – BLUE QUEEN
  Jak název sám prozrazuje, jedná se opět o modře kvetoucí a vytrvalou rostlinu.
 3. ŠALVĚJ POMOUČENÁ
  Někdy se nazývá jednoduše modrá a patří mezi nenáročné trvalky.
 4. ŠALVĚJ POMOUČENÁ VICTORIA BLUE
  Další kultivar s krásnými tmavě modrými květy.
 5. ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ
  Dvouletá rostlina, která se sama dobře vysemeňuje a díky tomu by mohla být na záhoně bez mého dalšího přičinění. Má intenzivní vůni, díky které se hodně využívá v aromaterapii.

Jsem už zvědavá, jak se bude jednotlivým druhům dařit a jaké budou mezi nimi rozdíly.

Všechny výše jmenované odrůdy doplní na záhoně také šedozelená šalvěj lékařská, kterou jsem si už minulý rok namnožila řízky z rostliny, která roste už několikátým rokem na našem záhoně.

A PROČ MÍT ŠALVĚJ NA ZÁHONĚ?

Tato bylinka se mi nejvíc osvědčila na angíny, při různých bolestech v krku a na hnisavé dásně.

Nejlepší pro sběr je slunné počasí, kdy květina obsahuje nejvíce silic. Ideální je vystihnout čas sběru před vykvetením rostliny. Tehdy ustřihnu několik větviček a zavěšené ve stínu je usuším. Do skleničky pak odrhnu pouze usušené lístky bez natě a uschovám.

Dělám z ní pak především ČAJEKLOKTADLA:

Zaleju 1 čajovou lžičku sušené šalvěje 1/4 l vroucí vody, nechám 10 minut louhovat a ještě teplé vypiju.

Popíjení šalvějového čaje se mi osvědčilo u hnisavé angíny, kdy věřím, že mě zachránilo od řezání  mandlí!

Šalvěj lze použít i jako KOŘENÍ, kdy odlehčí a pomůže strávit tučná jídla! Pozor jen s dávkováním, jelikož je velmi aromatická!

Smažené lístky šalvěje jsou také výborná CHUŤOVKA místo kupovaných brambůrků!

ZDARMA BALÍČEK ŠALVĚJE TRANSYLVÁNSKÉ

Jestliže máte také rádi šalvěje nebo chcete vyzkoušet, jestli by se Vám líbily, mám pro Vás malé překvapení. Omylem jsem objednala o jeden balíček Šalvěje transylvánské navíc. Pošlu ho tomu, kdo zanechá v komentářích svojí emailovou adresu a bude vylosován. Budu ráda, když napíšete také Vaše zkušenosti s touto bylinkou!

Čas ke komentování a možnosti získat zdarma balíček semen šalvěje transylvánské máte do neděle 25. března do 24:00. Informace o výherci napíši sem na blog.

Existují také kultivary kvetoucí sytě červenou barvou např. šalvěj zářivá. Ale tu vyzkouším zase jindy. 🙂

Obrázek v náhledu článku je šalvěj hajní (Wikimedia Commons, CC, by Stefan lefnaer).
Neustále mě překvapuje, kolik nám zahrada může poskytnout hojnosti, když máme otevřené oči i mysl. Na své zahradě pěstuji ruku v ruce s přírodními zákony pestrou škálu zeleniny, ovoce i bylinek. Baví mě vše zpracovávat a hledat další možnosti využití pěstovaného i divokého! Mám radost, když mohu ostatním ukázat, jak si vytvořit vlastní jedlý ráj z toho, co je kolem k dispozici - snadno a elegantně!
Komentáře
 1. Radka Votavová napsal:

  Inspirativní článek. Já šalvěj miluji, už jen proto, že je to mystická, léčivá a šamanská bylina severoamerických indiánů, především širokolistá bílá šalvěj (Salvia apiana), dnes snad nejoblíbenější očistné vykuřovadlo vůbec. Roste na západním pobřeží, kalifornští Indiáni s ní vykuřovali dávno v dobách předkolumbovských a byla pro ně posvátná. A naše šalvěj hajní je v mé zahradě nepostradatelná!! Ráda ji kombinuji ve svých návrzích s třapatkou nachovou a lesklou. Krásně se po celé léto doplňují až do pozdního podzimu.

 2. Iva napsal:

  Ahoj,prosim muzes mi do emailu napsat webovky,kdes poridila druhy salveje?At hledam jak hledam,nabizeji max tak 3 zakladni druhy dekuji,Iva

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů