vitamin C, šípek, tymián, meduňka, bylinky, kysané zelí

Vitamín C není jen citron

Přelom roku sebou přinesl již dlouho očekávanou zimu a ta se projevila se všemi klady a zápory. Často jsou teď skloňována slova jako posílení imunity, vitamíny a doplňky stravy. Podpořit správné fungování naší imunity je komplexní soubor činností od stravy a pohybu k duševní pohodě.

Jednou z osvědčených možností zůstává zvýšení příjmu vitamínu C. Z vlastního přesvědčení nemám ráda doplňky stravy, když nejsou úplně nezbytně nutné. Myslím si, že prvním krokem by nejdřív mělo být zhodnocení naší stravy, co nám chybí a co naopak přebývá.

Také nechci vitamín C užívat jen z citronů a dalších citrusových plodů, jelikož nesmýšlím dobře o jejich dlouhém putování na náš stůl a také se při jejich pěstování často používá mnoho chemie.

Jak ale citron nahradit?

Kde lze získat vitamínu C v našem přirozeném prostředí (supermarkety za naše přirozené prostředí nepovažuji :)) a jaké alternativy můžete použít, když potřebujete jeho osvěžující vůni?

ŠÍPEK

Tradiční a pravděpodobně všem známý zdroj vitamínu C jsou šípky. V přírodě rostou na mnoha místech keříky růže šípkové – Rosa canina, kde si jejich plody můžeme nasbírat, pokud nejsou příliš blízko znečištěnému prostředí.

Můžete si však vysadit na zahradě růži svraskalou – Rosa rugosa a růži dužnoplodou – Rosa villosa, jejichž šípky jsou větší a i tyto obsahují mnoho vitamínu C. O jejich pěstování se více dočtete v mém chystaném e-booku Jedlý plot.

Jak využít nasbírané šípky?

  • Můžete je tradičně nasušit na čaj. Ten cedím přes plátno, jelikož má velmi nepříjmené chloupky, které při pití mohou vadit.
  • Čerstvé přidávejte do domácí limonády, vodního kefíru či ovocného kvašeného nápoje, do nichž louhováním uvolní šetrně vitamín C.
  • Ze šípků lze uvařit velmi dobrou, ale bohužel i velmi pracnou marmeládu. V tomto případě zcela jistě oceníte větší plody růže svraskalé a dužnoplodé. Marmeláda se totiž dělá jen z dužniny a semínka se musí ze šípků před vařením odstranit.

TIP NA RYCHLOU POCHOUTKU
My z dětmi máme rádi rychlou verzi této marmelády, která nám zpříjemňuje podzimní vycházky. Po prvních mrazících totiž šípky změknou a jde z nich vymáčknout přímo do pusy výborná „marmeláda“, která je moc dobrá a jako bonus moc zdravá.

KDOULOVEC – CHAENOMELES

Tomuto keři se přezdívá se oprávněně „český citrón“. Jeho tvrdé a žluté plody na podzim krásně doplní naše zásoby vitamínu C a neposledně i železo, zinek, sodík a vápník. Navíc mají citrónové aroma i chuť, a tak jsou opravdu plnohodnotnou náhradou citronu.

Květy kdoulovce
Poupata kdoulovce

Mnoho lidí neví, že plody tohoto keře, vysazovaného především pro jeho okrasnou funkci, jsou jedlým pokladem. Mnohým možná roste přímo pod oknem, aniž by věděli, jak široké má využití.

O jeho vlastnostech a výhodáchn se podrobně rozepsala Denisa Šimlová ve svém článku zde.

RAKYTNÍK

Oranžové kuličky jsou plné vitamínu C a vitamínů A, B, C, D, F nebo K. Už je však méně známé, že i listy a kůra rakytníku obsahují mnoho vitamínů, silic a dalších zdraví prospěšných látek.

Celá rostlina tak podporuje správné fungování imunitního systému, zlepšuje činnost mozku a zkvalitňuje stav cév a celkově krevního oběhu.

Z rakytníku využijete nejen plody.
Autor: Johann Georg Sturm (Painter: Jacob Sturm) – Figure from Deutschlands Flora in Abbildungen at http://www.biolib.de, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=735980

A protože si tento úžasný keř zasloužil podrobnější zmapování jeho možností, věnovala jsem se mu v samostatném článku TADY.

KYSANÉ ZELÍ A NAKLÁDANÁ KYSANÁ ZELENINA

Nakládané zelí není potřeba snad ani představovat. Tato stálice české kuchyně už po staletí doplňovala přes zimu vitamíny a minerály našim předkům.

Pro plné využití jeho prospěšných vlastností je však potřeba ho jíst v jeho tepelně neupravené a nekonzervované verzi. Dobré je si ho vlastnoručně naložit. A v ideálním případě i vypěstovat.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ ZELÍ
Housenky se mému zelí většinou vyhýbají, když ho sážu mezi ostatní zeleninu na víc míst. V jeho blízkosti pak také vysévám brutnák, který běláska efektivně odpuzuje.

Nověji se v našich kuchyních vyskytuje i nakládaná zelenina tzv. pickles. V tomto případě se nastrouhaná nebo nakrouhaná zelenina se smíchá se solí a vodou a úplně ponořená se nechá pár dní kvasit. V ledničce pak vydrží několik týdnů.

Ale i takové okurky rychlokvašky pracují na stejném principu. Ve všech případech do sebe dostanete, mimo velké dávky vitamínu C, i dostatek jiných prospěšných látek. To pasuje tyto pokrmy na skvělého adepta ve vašem každodenním jídelníčku.

ČERSTVÉ BYLINKY

Do polévek a pomazánek je dobré vždy přidat posekanou nať čerstvé petrželky, pažitky nebo řeřichy. Tyto bylinky vám přes zimu bez problémů porostou v květináči na okně. Aby opravdu bujně rostly, mají rády chladnější pokoje, verandy či zimní zahrady. Já je mám na okně v prádelně a daří se jim parádně. U petržele si dejte pozor na přelití, protože se zde rády objevují mšice. Obecně se více pokojových rostlin zahubí spíš přemírou zálivky než jejím nedostatkem, tak pozor na to!

Petržel, pažitka a bobkový list pěstované za oknem
Petržel, pažitka a bobkový list pěstované v zimě na parapetu okna.

Když potřebujeme hlavně citronovou vůni

Když potřebujeme hlavně citrónové aroma, tak krom již zmíněných plodů kdoulovce můžeme sáhnout po dalších bylinkách.

MEDUŇKA – MELISSA OFFICINALIS

Meduňka se chlubí intenzivní citronovou vůní, která se uvolňuje, když její čerstvé listy rozemnete mezi prsty nebo necháte louhovat ve vodě.
Tato trvalka má v zahradě ráda vlhčí a bohatou půdu. Mimoto je jednoduché si ji pěstovat v zimě na parapetu nebo v létě v truhlíku na balkoně.

Meduňkový čaj

Nať s listy se dá nasušit do zásoby na výborný čaj. Jen pozor, abyste ji na sušení sbírali před jejím kvetením, protože pak ztrácí své aroma.

Výhody meduňkového čaje, krom jeho příjemné chuti, jsou jeho zklidňující účinky. Hodí se k navození klidného usínání. Tento čaj je univerzální a mohou popíjet děti, těhotné a kojící.

CITRÓNOVÝ TYMIÁN – THYMUS CITRODORUS/THYMOLEMON

Tento krásně vonící a nenáročný keřík nevymrzá a na vhodném místě vám vydrží několik let. Zároveň je velkým lákadlem pro včely a motýli. Proto ho řadím do seznamu k usušení na zimní čaje. Pomáhá s dýchacími a trávicími obtížemi.

Zároveň lze aroma tohoto kultivaru s přehledem využít v kuchyni při vaření všude tam, kam byste jinak dali citron (například k rybě, zelenině a bramborám). Pomáhá také trávit těžká jídla. Jeho kandované květy můžete použít jako neobvyklé zdobení dezertů.

Tymiánový med

Na přímém slunku sbíraný tymián je dobrý naložit do medu. Je to jednoduché, rychlé a lžička tohoto voňavého medu vám stimuluje imunitní systém a uleví od nadýmání.

VČELNÍK MOLDAVSKÝ – DRACOCEPHALUM MOLDAVICUM

Tato u nás jednoletá rostlinka, s kterou jsem se seznámila teprve nedávno, potěší svými modře kvetoucími květy vaše oko. Zároveň uvolňuje do svého okolí vůni citronu.

Je jednoduché ji pěstovat. Vysévá se přímo na místo určení, je nenáročná a má ráda sluníčko. Většinou stačí vysít jednou a pak se vám svým vysemeňováním rozmnoží na zahradě. Miluji rostliny s touto vlastností, protože mám ráda moment překvapení a krásných květů bez mého úsilí není nikdy dost.

Včelník moldavský v květu
Včelník moldavský (Wikimedia Commons, CC od Gerharda Obermayra)

Čaj, kapky nebo tinktura z této byliny zmenšuje nervozitu, pomáhá při bolestech zubů a hlavy, stimuluje trávení a v neposlední řadě dobře chutná.


Výše uvedené možnosti ukazují, že doplňování vitamínu C není složité a ani nemusíte být závislí kupovat uměle vytvořené preparáty nebo cizokrajné ovoce.

Vaše zahrada a okolní příroda vám může nabídnout mnohé.
Je to hezká představa, že nejsme tak závislí na komerčních přípravcích a zdaleka dovezených surovin, že?

Rakytník i kdoulovec jsou keře, které jdou výborně zakomponovat do jedlých plotů.

Chcete si umět naplánovat plot, na kterém si pochutnáte a budete z něj mít užitek?

Tak, aby byl na míru vašim požadavkům i vaší zahradě?

Pojďte se mnou do 5denního kurzu Jedlý plot.

Objevíte tak široké možnosti jedlých keřů:

  • typické i neobvyklé keře, které můžete do jedlého plotu použít
  • jejich rozměry i podmínky, které potřebují, aby dobře rostly
  • přehlednou tabulku, kdy který keř kvete i kdy plodí
  • jak je bez chemie ochránit, aby odolaly nemocem i škůdcům
  • jejich kulinářské využití
  • i čím obohatí vaši domácí přírodní lékárničku

Více podrobností o kurzu zjistíte ZDE.

Neustále mě překvapuje, kolik nám zahrada může poskytnout hojnosti, když máme otevřené oči i mysl. Na své zahradě pěstuji ruku v ruce s přírodními zákony pestrou škálu zeleniny, ovoce i bylinek. Baví mě vše zpracovávat a hledat další možnosti využití pěstovaného i divokého! Mám radost, když mohu ostatním ukázat, jak si vytvořit vlastní jedlý ráj z toho, co je kolem k dispozici - snadno a elegantně!
Komentáře
  1. Petr napsal:

    Souhasím, přírodní vitamíny z přírody jsou nejlepší. A z vlastní zahrádky je nejvíc :))

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů